46-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Americké volby skončily v podstatě patem, ohlašované neodvratné vítězství trumpismu a republikánů se nekonalo. Ano, mocenské poměry se mírně posunou, republikáni téměř jistě ukončí absolutní dominanci demokratů v Kongresu a těsnou většinou ovládnou Sněmovnu reprezentantů. To bude mít reálné dopady na způsob vládnutí prezidenta Bidena, který ztratí možnost prosadit nové zákony a může mít obtíže třeba při schvalování další finanční pomoci Ukrajině, pokud však jde o počty hlasů, jedná se o malý posun. Natolik malý, že je ve skutečnosti významnou částí republikánů interpretován jako zklamání a na druhé straně, u demokratů, vnímán jako úspěch. Všechno nasvědčovalo tomu, že vládní demokraté utrží dramatickou porážku. Remíza je překvapením.

Pro ty, kteří se na Ameriku dívají přes oceán, je celkem spořádaný průběh voleb a výsledný status quo spíše dobrou zprávou. Jsou to ostatně teprve dva roky, co rozlícená ozbrojená lůza, provokovaná poraženým Donaldem Trumpem, vzala útokem budovu Kongresu. Letos se podobné scény nekonají, také konspiračních teorií o „ukradených hlasech“ není mnoho. To je částečně dáno povahou voleb uprostřed prezidentského volebního období, v nichž kandidují stovky politiků, obě strany v nich mají své vítěze i poražené a je tak těžké odmítnout výsledky a nepřipravit se tím také o část vlastního úspěchu. Zároveň se ale ukázalo, že téma „ukradených voleb“ nedokáže zdaleka tak mobilizovat voliče, jak snad mohl bývalý prezident Trump věřit. Právě…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte