V Evropě stěží najdete dvě rozdílnější země než Itálii a Švédsko. Jedna je katolická, středomořská, prosluněná a chaotická, druhá protestantská, severská, chladná a spořádaná. Jejich politický vývoj se zásadně lišil celé desítky let. Teď jsou ale obě země svědky vzestupu politických stran, jež se nějakým způsobem hlásí k fašismu.

V obou zemích se tento vzestup časově shoduje s kolapsem podpory pro středolevicové strany. A v obou se také soustředí okolo tématu, který by měla začít brát vážně i administrativa Joea Bidena – okolo migrace.

Reálný problém

Giorgia Meloni, pravděpodobná příští italská premiérka, je charizmatická, pětačtyřicetiletá politička. Svou předvolební kampaň vedla v duchu dobře známého útoku proti silám globalizace doplněného o konejšivý příběh o tom, jak právě ona dokáže nějakým způsobem vrátit Itálii do zlatých dobrých časů, než všechno zničil George Soros.

Na videu, které zaplavilo sítě, prohlašuje, že se hrdě hlásí ke všemu, za co by se podle globalistů měla stydět – že je křesťanskou, matkou, Italkou atd. Velká část jejího programu ale tvoří otázka přistěhovalectví. „Národy existují pouze tehdy, když existují hranice a ty někdo brání,“ tvrdí a slibuje dokonce námořní blokádu, pokud by byla zapotřebí k zastavení přílivu nelegálních migrantů ze Středomoří.

Přitažlivost krajně pravicových Švédských demokratů se také odvíjí od otázky migrace. Strana nepřetržitě hovoří o nárůstu zločinnosti, o násilnostech pouličních gangů, o zneužívání…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte