Každoroční Světové ekonomické fórum v Davosu letos začalo kvůli koronaviru potichu on-line, ale i tak už připoutalo pozornost. Stovka světových milionářů a miliardářů zveřejnila směrem k účastníkům výzvu, podle které další debatování v alpském letovisku ztrácí smysl bez většího zdanění nejlépe situovaných lidí.

„Pravda je taková, že Davos si v tuto chvíli nezaslouží důvěru světa,“ stojí v textu výzvy s názvem „Věříme v daně“, parafrázující heslo o víře v boha na amerických bankovkách. Signatáři v ní varují před narůstajícími příjmovými nerovnostmi, což dokreslují svou zkušeností s pandemií, která růst jejich majetku nijak nezastavila, ale jinak světu přinesla velké ekonomické škody. „Z historie víme, že extrémní nerovnosti ve společnosti vedou k nehezkým koncům,“ varuje text.

Koncentrace majetku je známým trendem už delší dobu. Poslední žebříček dolarových miliardářů, který každoročně vydává magazín Forbes, se loni rozšířil o 660 lidí na rekordních 2755. Jejich celkový majetek stoupl z osmi na 13,1 bilionu dolarů. Organizace Oxfam, která na nerovnosti v příjmech upozorňuje dlouhodobě, k příležitosti letošního Davosu zveřejnila výpočet, podle něhož desítka nejbohatších lidí planety během pandemie dál bohatla tempem 15 tisíc dolarů za sekundu. Důvodem je mimo jiné pokračující růst cen akcií a nemovitostí, který nahrával těm, kdo už v nich majetek mají uložený. Celosvětová ekonomika v roce 2020 naopak podle Světové banky o víc než tři procenta zchudla. Loni už ztrátu…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte