Bývalému dvojministrovi Karlu Havlíčkovi nelze upřít pracovní nasazení, touhu zabodovat a v energetice i jistou prozíravost. Zastropování cen skutečně navrhoval už od letošního jara a naléhavost situace mu teď před volbami nahrála. Z energií se stalo hlavní téma a vládní tábor, který si měl včas připravit nejhorší scénáře, skončil v těžké defenzivě. Na výsledcích se to projevilo.

Schopnost včas upozornit na rizika ale ještě nezaručuje, že varující strana má i dobrá řešení. Místo stropů na koncové ceny elektřiny přišli Havlíček a Babiš s návrhem srazit ceny hned u zdroje, u výrobců. Přidal se i Tomio Okamura, protože na první poslech zní tento koncept energetického vlastenectví lákavě. ČEZ nebo uhelní miliardáři Daniel Křetínský a Pavel Tykač přece umějí elektřinu vyrobit levněji, než je její evropská cena. Tak proč nám ji levně nedodají?

Když vláda dotáhne to, co slibuje, tak opravdu zčásti dodají. Přesně jako ve Francii, kterou Babiš s Havlíčkem dávají za příklad. Nebo na Slovensku, kde se podobný model chystá, jen se neví, zda ho kolabující vláda dotáhne. Fialova vláda si nově uzákonila možnost nařídit výrobcům, aby část produkce (i ve Francii jde jen o část a na Slovensku to má být stejné) poskytli státu se slevou pro veřejnou sféru. Víc stát nevymůže, protože výrobci už mají většinu produkce na příští rok prodanou. A tak zle, že by bylo nutné zahodit právní stát a rušit někomu podepsané kontrakty, na tom ještě nejsme.

Navíc, i kdyby – nařídit výrobcům domácí…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte