70A_profimedia
„Když lidi vytrhnete z domovů a pošlete je na druhý konec světa, začnou dělat věci, které by nikdy neudělali.“ (Z natáčení M*A*S*H, 1975) • Autor: - / MPTV / Profimedia

Úvodní epizodu seriálu M*A*S*H napsal scenárista Larry Gelbart v průběhu dvou listopadových dnů roku 1971 a dostal za ni 25 tisíc dolarů. Žádná další už ale nešla tak snadno. Neměl totiž v úmyslu naplňovat postupy sitcomů z nemocničního a vojenského prostředí. Do tvorby seriálu na motivy humoristické knihy, jež se už dočkala úspěšného zfilmování, a tudíž o ni stála televize, vstoupil proto, že měl jasný – odmítavý – názor na probíhající válku ve Vietnamu.

Zatímco pro Hollywood byl konflikt ještě příliš aktuální, tvůrčí team M*A*S*H, v němž Gelbartovi kryl záda producent Gene Reynolds, měl od počátku v úmyslu témata vietnamské éry reflektovat v sitcomu zasazeném do korejské války. Právě tak se zrodila unikátní postava Hawkeye Pierce, pacifisty a volnomyšlenkáře uvězněného uprostřed válečných masakrů. Média ho později popsala jako „typicky šedesátkového hrdinu, který v kulisách padesátých let prožívá traumata a touhy americké společnosti let sedmdesátých“. Pilot se vysílal 17. září 1972 – a odstartoval monumentální přelomové televizní dílo, jehož finále z února 1983 vstoupilo do dějin jako nejsledovanější epizoda jakéhokoli seriálu všech dob. Vysílal se skoro čtyřikrát déle, než trval korejský konflikt, a v 255 komediálních epizodách zachycoval takřka vše, co si americká společnost doby studené války myslela o špionáži, byrokracii, ženských právech, alkoholismu nebo drogách.

Za úspěchem stálo především to, že tvůrci usilovali o realismus. Zatímco román…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte