Protest against Czech government in Prague
První kapka. (Demonstrace z 3. září proti vládě na Václavském náměstí) • Autor: MARTIN DIVISEK / EPA / Profimedi

Demonstrace na Václavském náměstí, které na počátku září zaplnili lidé požadující demisi vlády, zaskočila svojí velikostí nejen politiky, ale i zkušené pozorovatele nálad zdejší společnosti. Ti sice už během léta upozorňovali, že strach z prudce rostoucích cen energií může přivést do ulic protestující, nicméně 70 tisíc lidí v centru Prahy překvapilo i je. „Já jsem před tím varoval. Že se sejde tolik lidí, to jsem ale nečekal,“ potvrzuje politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se specializuje na radikální politická uskupení.

Akci zvanou Česká republika na 1. místě svolala pestrá směsice radikálních politických hnutí a aktivistů, mezi nimiž nechyběli dezinformátoři známí z doby covidu, šiřitelé spikleneckých teorií, pravicoví extremisté, komunisté či proruští aktivisté. Premiér Petr Fiala proto demonstraci okomentoval slovy, že šlo o akci svolanou „silami, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extremistům a jsou proti zájmům ČR“. Je ale plné Václavské náměstí v době existenční nejistoty možné odbýt jen jako sraz proruských radikálů? Politolog Charvát před takovou interpretací varuje.

„Na mítinky podobných okrajových skupin dosud chodily stovky, maximálně tisíce lidí, tady jich byly desetitisíce,“ říká. Je tedy jisté, že na Václavské náměstí nepřišli jen skalní příznivci Ruska, ale také lidé, kteří mají obavy z blížící se zimy. S Fialovým hodnocením organizátorů jako proruských aktivistů Charvát souhlasí, zároveň připomíná, že…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte