Když jsem si před reportážní cestou zkoušel objednat hotel na severovýchodě švédského Göteborgu, bylo rychle jasné, že mám smůlu. Žádné hotely tu nejsou a do periferních přistěhovaleckých předměstí bylo nutné dojíždět z centra. A to ačkoli v rozlehlých čtvrtích vedle gangů, které vyrostly na prodeji drog, žije zhruba 60 tisíc obyvatel, kteří se zločinem nic společného nemají.

Tento detail ukazuje, že ve Švédsku sice nejsou drsné no-go zóny, kam by se policie bála nebo kde by na návštěvníky číhalo nebezpečí. Segregované, od normálního života evropského města odtržené čtvrti však ano. A válka gangů, která skandinávskou zemi vyšvihla do čela evropských statistik vražd střelnou zbraní a dominuje debatám před nedělními volbami, je důsledkem této ostré segregace.

Viditelná je na první pohled, neboť na předměstích nežijí skoro žádní etničtí Švédi. Školy jsou prakticky stoprocentně obsazeny přistěhovalci první či druhé generace, jejichž rodiče neumějí dobře nebo vůbec švédsky a mnohdy tak nedokážou dětem s úkoly a orientací v cizí zemi pomoci. Sedmi- či osmičlenné rodiny se tísní v panelákových bytech, vyhlídky na úspěch na sofistikovaném švédském pracovním trhu jsou mizerné, materiální lákadla pouličních gangů velká. Předpokládaná délka života je tu o řadu let kratší než v bohatších čtvrtích, kvalita škol výrazně horší.

Z desítek rozhovorů během reportáže a při její přípravě vyplynulo, že Švédsko, které od osmdesátých let vstřícně přijalo stovky tisíc uprchlíků z…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1668

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte