Papežovo slovo má váhu. I pro nekatolíky a pro nevěřící. Kromě jejich nezpochybnitelné moci na tom mají zásluhu i muži, kteří tuto funkci v posledních desetiletích vykonávali. V mnohém se jistě mýlili a v těžkých dobách dělali chybná rozhodnutí, jejich mravouka může být leckomu nepříjemná, svou roli duchovních vůdců ale nezdiskreditovali cynismem nebo okatě politickými machinacemi. Je možné jim věřit dobrou vůli, takže když mluví papež, vyplatí se poslouchat.

Tím líp pro Evropu a Severní Ameriku, že současný papež František je z Ameriky Jižní. Pohled jihoamerického intelektuála je pro nás poučný. Dějinná role Spojených států vypadá z Buenos Aires jinak než z Varšavy nebo Berlína. Je mnohem temnější a bezcitnější. Evropané se rádi vidí jako neškodní dobráci, kteří jen rozhazují peníze mezi potřebnými celého světa. Lidé z jihovýchodní Asie nebo Afriky nám říkají, že kromě toho je Evropská unie hodně tvrdý hráč, který umí nevybíravě prosazovat obchodní zájmy své a svých firem. Každý slyšitelný hlas, který nám připomíná, že svět má z různých míst jiné odstíny, je užitečný.

František vcelku často mluví i o válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Pro evropské publikum to je zvláštní zážitek. Jeho názor, že za válku může i NATO, které „tluče na ruské dveře“, je legitimní. Myslí si to i dost obyvatel Evropy. Je možné se s tímto pohledem přít a argumentovat proti němu. A je dobré vědět, že lidé z okolního světa jsou k Rusku vstřícnější a k Západu nedůvěřivější a mají k tomu…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte