Hned v den únorového útoku Ruska na Ukrajinu zazněla z Ankary slova, která v té chvíli působila podivně. Turecko nabídlo, že je připraveno hostit mírová jednání. Nyní, skoro o půl roku později, je třeba přiznat turecké diplomacii úspěch – jakkoli jeho podoba zrovna neodpovídá evropským přáním.

Prezident Recep Erdoğan se v červenci v Teheránu a počátkem srpna v Soči potkal s Vladimirem Putinem, minulý týden pak ve Lvově a Kyjevě hovořil s Volodymyrem Zelenským. Žádná jiná země nemá otevřené komunikační kanály do obou válčících zemí, chová se – slovy tureckého experta Sinana Ülgena – „proukrajinsky, aniž by byla protiruská“. Že to má své výhody, to se ukázalo minulý měsíc při jednání o blokádě ukrajinských černomořských přístavů. Turecko dokázalo společně s OSN vyjednat kompromis, díky němuž se obilí z ukrajinských sýpek opět vyváží do světa. K minulému týdnu už vyplulo osmnáct lodí naložených potravinami.

Byl to Erdoğanův triumf – doklad, že jeho na zbytku západní aliance velmi nezávislá politika se vyplácí a globální význam Turecka stoupá. Současně se zdají být zmařeny naděje, k nimž se mnozí pozorovatelé po začátku války upínali. A sice že se poslední roky velmi napjaté vztahy mezi Tureckem a západními spojenci spraví, protože si obě strany jasně uvědomí historické kořeny své aliance, která po druhé světové válce vznikla z obav z ruské, respektive sovětské expanze.

Složitý spoluhráč

Faktem se zdá být, že – jak napsal Selim Koru z tureckého think tanku TEPAV…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte