Američtí republikáni minulý týden drtivě a zcela podle očekávání poslali do kongresového důchodu konzervativní kongres(wo)manku Liz Cheney. Je to symbolický okamžik, voliči v primárkách ve Wyomingu jako by stvrdili jednotným hlasem: Republikánská strana patří jenom a výhradně Donaldu Trumpovi. Amen.

Na pravé straně politického spektra nicméně zaznívají hlasy, které se snaží Trumpův kult osobnosti racionalizovat i nad rámec stádního pudu. Komentátor The Washington Post Marc A. Thiessen například čtenářům vysvětluje, že republikánští voliči sice vidí i nedostatky Velkého vůdce, ty ale nemohou převážit hrozby, jež spatřují v opačném táboře. Podle Thiessena kdyby třeba Biden vládl jako Clinton, pěkně z politického středu a třeba se slovy, že éra mocné vlády již skončila, nevzbuzoval by v umírněnějších republikánských kruzích takový děs. Ale republikáni prý věří, že demokraté jsou zcela v područí vlastních progresivistických radikálů, že nebýt jednoho dvou vlastních odbojných senátorů, byli by schopni ve jménu revolučních programů natisknout další biliony dolarů a poslat již tak hroznou inflaci k nebesům. K tomu si připočtěte všechny jejich „kulturní“ vynálezy a nic jiného než volit Trumpa-hráz vám nezbývá.

Deník The Wall Street Journal zase Liz Cheney vyčítá, že se nechala svým antitrumpismem zcela unést, že téměř přirovnává stranu k útočníkům, kteří  6. ledna 2021 napadli budovu Kongresu, že když někdo řekne, že „Republikánská strana je nemocná“, nemůže se divit, že ho…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte