Sermide Pád, Itálie. • Autor: Matěj Stránský

Italské městečko Sermide se v počítači jeví jako nadějný cíl. Na satelitních snímcích z loňského srpna tu Pád pod mostem teče v šířce skoro půl kilometru. Pak se ještě rozšíří a rozvětví do dvou ramen. Vypadají stejně silně a za mostem obepínají ostrov o rozměrech pražské Štvanice. Jenže to jsou snímky z loňska, ty letošní vypadají o dost jinak. Tmavá čára, zobrazující tekoucí vodu, je o dost hubenější a klikatější. Jedno z ramen úplně chybí, stejně jako zmíněný ostrov.

V řece Pád letos teče nejméně vody minimálně za 70 let, podobné je to v Německu na Rýnu, v Srbsku na Dunaji nebo ve Francii na Rhôně a Loiře. Jak vypadá mizející řeka naživo? Právě Sermide vytipoval brněnský meteorolog Jáchym Brzezina jako místo, kde bude letošní extrémně suché léto dobře vidět. A jako navigátor se plně osvědčil.

Veletok naruby

Největší italská řeka je dlouhá 650 kilometrů, klikatí se od západu k východu napříč celou severní částí země. Když auto za Brennerem sjede dolů z Alp, cesta k Pádu trvá ještě zhruba hodinu. Vede po rovině, Pádská nížina je pojem, o kterém se učí už na základní škole. Nekonečná zemědělská placka jako v Polabí nebo na jižním Slovensku, jen pole jsou menší a rozdrobenější, vesnice cizokrajnější a celková rozloha mnohem větší.

Jak už to v rovinatých oblastech bývá, na začátku mostu se silnice nejdřív zvolna zvedá, aby nad řekou mohla nabrat potřebnou výšku. Jako dlouhá plochá duha. V Sermide už má Pád velkou většinu svojí cesty k moři za sebou, vody tu má být stejně jako na Dunaji v Bratislavě. Most nad placatou krajinou konečně dává trochu lepší optickou perspektivu. Napětí z toho, co bude vidět pod ním, graduje.

Úzké sklizené pole, křoviska, stromy… a až pak řeka. Napravo se její voda mělce rozlévá do šířky. Ale vlevo – tam, kde na loňských družicových snímcích byla dvě silná říční ramena a ostrov – zbyl letos skoro přes celé koryto jen písek. Z veletoku je při pohledu shora jen čůrek, skrčený u jednoho z břehů. Velký betonový silniční most s osmi pilíři jako by tu stál úplně zbytečně.

Zbytečně velký není, tedy aspoň podle vybledlé fotky, která visí pod sklem na nástěnce v prázdném přístavu za řekou a ukazuje, jak to tu má správně vypadat. Možná se k ní realita brzy vrátí, otázkou jen je, jak často. Koryto je na ní plné, řeka se mocně rozlévá jako přehradní jezero pod celým mostem. Loďky plavou po hladině a neválejí se jako teď dole na vyschlém dně, dobré dva tři metry pod břehem. Plechové molo, které má za běžného stavu vodorovně navazovat na travnatou plochu přístaviště, se teď z břehu zalamuje prudce dolů – ke dnu, které je skoro v celém korytě nepatřičně obnažené a ploché. Jako by tu krajinou projel půl kilometru široký parní válec a nechal za sebou prázdnou širokou rýhu.

„Ne, to rozhodně normální není,“ ujišťuje nás zavalitý mladík s výraznou náušnicí v uchu, představující se jako Mateo. Bydlí ve vesnici na protějším břehu, nic podobného jako letošní sucho nepamatuje, což ale říká u vody každý a platí to i podle hydrologických časových řad. V létě tu má správně proudit 1800 kubíků vody za sekundu, ale letos to není ani desetina. Jako kdyby se Dunaj v Bratislavě proměnil na Vltavu v Praze.

Mateo si nese k vodě barevný ručník. Za obvyklých okolností by ho rozložil na trávě v přístavu, teď ale musí sestoupit na dno, najít cestu skrz čerstvě vyrostlé traviny a ušlapat po vyschlém dně pár stovek metrů k nově vzniklé pláži daleko pod mostem. Jedinou komplikací je rozpálený písek.

12_tema_graf01_arhciv Jáchyma Brzeziny
12_tema_graf02_arhciv Jáchyma Brzeziny
Pád u Sermide, srpen 2021 a 2022, snímky z družice Sentinel 2

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte