I týden po zákeřném pokusu o vraždu Salman Rushdie žije. Zprávy z nemocnice říkají, že byl odpojen od plicní ventilace a dokáže mluvit. Útok nožem na krk ale zanechal vážná zranění a britsko-indický spisovatel nemá vyhráno.

Jistě bychom dali dohromady celou řadu argumentů, proč máme Rushdiemu držet palce. Také je ale dobré říct, že to, co se zatajeným dechem sledujeme, není boj o patrně nejznámější symbol svobody slova, jaký na světě existuje. Tím Rushdie zůstane, ať už jeho současný boj o přežití dopadne jakkoli.

Umělci či autoři literárních děl nevstupují do veřejného prostoru s politickým programem, vyslovují se ale k citlivým tématům a občas se jejich dílo v cosi jako politikum změní. Potkalo to i Rushdieho, a dokonce v té nejvyhrocenější podobě, když strůjce íránské islamistické revoluce ajatolláh Chomejní vyzval věřící v roce 1989 ke spisovatelově vraždě kvůli jeho knize Satanské verše, kde Rushdie skrze své literární postavy vyjádřil pochybnosti vůči Koránu a zařadil do děje postavu inspirovanou právě Chomejním.

Šlo o román, tedy o běžný literární projev, přesto musel Rushdie doma v Británii dostat permanentní policejní ochranu a prožil dalších třicet tři let v ohrožení života ze strany přesily, jejíž nebezpečnost si lze stěží představit. Rushdie se bránil úkryty, ale nebál se, neprosil o odpuštění, nesklouzl do zbabělosti. Důstojně žil a tvořil, jak se v té situaci žít a tvořit dalo.

Od začátku bylo zřejmé, že jde o hlubší konflikt mezi…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte