Gruzie
Autor: Milan Jaroš

Zazvoním, bzučák a vcházíme po umělé trávě na dvorek, vstříc dětskému výskotu. Gogo, rogor char? Modiakch! Jak se máš, holčičko? Pojď sem! Učitelky ze školky se hrnou k našim dcerám, berou je do náruče a hladí po hlavě. Odcházím s klidnou duší rodiče, který ví, že jeho děti se ve školce mají dobře a že je tam mají rádi. Dostat se k takovému klidu duše mi trvalo rok. Ne že by v Tbilisi nebylo na výběr, možná právě naopak – kromě státních školek jsou tu desítky těch soukromých, od lesních přes školku waldorfskou až po Montessori kluby, od bezejmenných školek o jedné místnosti (protože školku si zde může otevřít v podstatě každý a v jakýchkoli podmínkách) až po „značkové“ mezinárodní školky, jako je třeba ta přidružená k British International School. Všechny tyto instituce se ale nacházejí v „lepších“ čtvrtích, a pokud v takové nežijete, je výběr velice zúžený. A to byl náš případ.

Školek v okolí jsem navštívila desítku, další desítku prolustrovala na Facebooku. Všechny byly podobné: rodinné domy přeměněné ve školku tím, že mají uvnitř barevný nátěr a kupu plastových hraček. Jeden dospělácký záchod na patře. Učitelky, které kvalifikuje to, že samy mají děti (pedagogické vzdělání pro školky vyžaduje Gruzie až od roku 2024). Vzdělávací program žádný nebo něco ve stylu „vystřihujeme, lepíme, povídáme o zvířátkách“. Procházky a pobyt venku, to v Gruzii není hodnota. Valná část školek (kromě těch státních, kam ale jako nerezidenti nemůžeme) má místo zahrady dvorek, který…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte