Le maréchal tito
Za všechno vděčím straně. ( Josip Broz Tito) • Autor: Gamma-Keystone via Getty Images

Češi v rámci zažitého národního rituálu vyrážejí v létě do Chorvatska, jako to dělali i jejich rodiče a prarodiče. Kdo měl to štěstí – jako například autor článku – a dostal se do tehdejší Jugoslávie už v osmdesátých letech, nemohl si nevšimnout symbolické všudypřítomnosti tamního, v té době již několik let zesnulého vůdce Josipa Broze Tita. Na malých políčcích majitelé vyskládávali z kamenů jeho jméno, jeho portréty se věšely na zeď i v těch nejzapadlejších „slastičarnách“, kde, jak si vzpomíná autor, i jen vyslovení Titova jména vyvolalo uznalý potlesk černohorského majitele a samozřejmě zmrzlinu zdarma. Až se tedy budou Češi slunit, mohli by si na plážích otevřít v Česku nedávno vydanou knihu slovinského historika Jože Pirjevce Tito a jeho soudruzi (2022). Nabízí totiž fascinující vhled do osobního života i politických tahů muže, jenž v podstatě stvořil poválečnou Jugoslávii a vedl ji, živý i mrtvý, až do jejího krvavého rozpadu.

Zrození legendy

Když v dubnu 1941 Němci a Italové bleskově porazili Jugoslávii, zůstali Titovi komunisté jednou z mála organizovaných politických skupin schopných postavit se na odpor. Za války Titovi partyzáni prošli nesmírným utrpením a přinesli velké oběti – například v roce 1943 přežili legendární bitvy na Neretvě a Sutjesce, při nichž se je Němci i Italové neúspěšně pokusili rozprášit. Nechtěli okupanty ale jen porazit a vyhnat, konečným cílem bylo převzít moc a vybudovat komunistickou diktaturu.

Zkušenosti k tomu Tito…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte