59A_foto Marek Malůšek
Nejsem kšeftař. ( Jaromír Kallista v Kyjově) • Autor: Marek Malusek

Legendární československé letadélko Blaník je konstruované pro dva lidi. Ti si mezi sebou mohou za letu předávat pilotování. S přidaným motorem, který na původně větroň konstruktéři přimontovali na konci šedesátých let, se s ním dá létat na slušné vzdálenosti a celkem rychle a pohodlně. Třeba trasu Jindřichův Hradec–Kyjov zvládne za padesát minut. Třiaosmdesátiletý producent Jaromír Kallista, vášnivý pilot kluzáků, kterému ale už neprodlužují kvůli věku průkaz, ji vzdušně s jiným pilotem vepředu absolvoval, aby se přiblížil na dojezd k Uherskému Hradišti.

Na tamní Letní filmové škole uvedl minulý týden nový dokumentární film výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera Kunstkamera – padesátiminutové putování po sbírce artefaktů, uměleckých předmětů, kuriozit i vzácných obrazů od Toyen nebo Medka, které Švankmajer za desítky let posbíral a zkomponoval do unikátního mikrokosmu v prostorách bývalé renesanční sýpky v Horním Staňkově v Pošumaví. Velkou část se svojí ženou Evou, výtvarnicí a partnerkou v tvorbě, která zemřela v roce 2005.

Švankmajer už na filmové festivaly moc nejezdí. V principu ale Kallista zastupuje jejich tvorbu stejně, jako by byl přítomný „jeho režisér“. Je to muž za umělcem, bez něhož by Švankmajerova filmová tvorba nebyla tím, čím je. Jak ostatně podotknul sám Jan Švankmajer v předmluvě k nedávné knize rozhovorů s Jaromírem Kallistou: „On by se beze mne jako režiséra klidně obešel. Já bez něho jako producenta těžko.“ Jejich téměř padesátiletá…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte