michopulu

Tak jako už dnes víme, že auta na spalovací motor opustí zemský povrch rychleji a dříve než my sami, podobně bychom se mohli začít sžívat s představou života bez levného hovězího z industriálních chovů. Náhradní řešení pro krávy má zatím podobné vlastnosti jako elektroauta: bude nás spotřebitele stát více peněz, nevyřeší plošně všechny potíže s živočišnou výrobou, ale je cestou z problému a můžeme se po ní vydat. Co to je? Vaše prababička by se asi objevu moderního lidstva zasmála, ale je jím pastevní chov zvířat.

Když krávy volají: Už je čas!

Když se farmář Karel Kalný z farmy Mitrovsky na Vysočině chvíli zpozdí s pravidelným posunutím elektrického ohradníku, s jehož pomocí rotují mitrovské krávy po pastvině, aby stále mohly žrát čerstvé, volají na něj zvířata, že už je čas. „Ony se mnou takhle komunikují. Dříve dokázaly zůstat stát na vyžrané půdě, ale teď jsou zvyklé a volají, že zbývá poslední kousek pastvy a chtějí se samy posunout. Jako by věděly… musíme to tady už nechat dorůst,“ říká Kalný, jehož vzorem je Joel Salatin, americký farmář a propagátor chovu na pastvě a obracení na hlavu postavených potravinářských systémů zpět na nohy. Přesunutí 150hlavého stáda aberdeen-anguského skotu zabere Karlu Kalnému nějakých 20 minut.

Proč je to, co dělá, teď tak aktuální? Maso zvířat z pastvy má výrazně lepší nutriční vlastnosti. Pastviny jsou rozmanitou kulturou více rostlinných druhů. Trus pasených zvířat zůstává na pastvě a po zapracování do půdy ji znovu…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte