Časté střídání vlád není v Itálii nic výjimečného. Kabinet, který skončil minulý týden, je za posledních pětasedmdesát let šedesátý sedmý. Všechno ostatní ale na odchodu premiéra Maria Draghiho výjimečné je. Vláda nepřišla o důvěru parlamentu a také ve společnosti se těšila nadprůměrné podpoře. Draghi vrátil Itálii do centra evropské politiky a začal prosazovat reformy. Celkově šlo o výjimečně úspěšný příběh nejen na italské poměry, ale i v evropském kontextu. Přesto tzv. Super Mario končí.

Draghiho vláda byla jen krátkodobým řešením dlouhodobých potíží italské politiky. Někdejšího šéfa Evropské centrální banky a člověka se světovým renomé jmenoval do úřadu v únoru 2021 prezident Sergio Mattarella jako nadstranického premiéra, na kterém byly schopny se shodnout téměř všechny strany v parlamentu. Draghi pak svoje působení podmínil právě tím, že si udrží širokou podporu. Když se v minulých týdnech některé strany začaly cukat, bylo jasné, že kabinet je na pokraji konce. Hlasování o důvěře přežil, ale tři klíčová uskupení během něj odešla ze sálu. O den později podal Draghi rezignaci.

Za koncem uznávaného premiéra důležité evropské země stály podle analytiků obavy některých stran, že čím déle bude na Itálii dopadat současná krize, tím hůř pro ně. Předčasné volby, které se budou konat koncem září, pravděpodobně vyhraje strana Bratři Itálie, vedená ženou Giorgiou Meloni. Její partaj má kořeny v neofašistických hnutích a dnes prosazuje tvrdě protiimigrantskou politiku. Na…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte