Tento týden proberou země EU návrh strategie, jak šetřit s plynem na kontinentu. Plán reaguje na ruské hrátky se surovinou a jeho jádrem je, že pokud dvěma a více zemím plyn nepoteče, spustí Brusel krizový mechanismus, který by znamenal povinné omezení plynu všem státům bez rozdílu, aby se pomohlo těm v nouzi.

Zkušený francouzský diplomat v Bruselu v hovoru s autorkou těchto řádků upozornil, že jde o velkou věc. „V zásadě tím stavíme základy budoucí energetické unie. Děláme další krok v evropské integraci,“ zmínil. „Ale nenazýváme to tak. Bojíme se slov jako integrace nebo federalizace Evropy,“ pokračoval.

Na jeho komentáři je leccos pravdy. Evropské státy ušly v poslední době velký kus cesty ke vzájemné spolupráci. Před dvěma lety pověřily Evropskou komisi, aby to byla ona, kdo zajistí stovkám milionů obyvatel životazáchovnou vakcínu proti covidu-19, a teď by to opět měla být ona, kdo rozhodne, že od zítřka všichni dostanou o 15 procent plynu méně kvůli pomoci slabším.

Ve Spojených státech, upozornil Francouz, by bylo nemyslitelné, aby vakcíny pro Kalifornii nakupovala federální metropole nebo že by Washington nařídil Jižní Karolíně, aby se uskromnila ve spotřebě plynu kvůli nouzi v Montaně, protože tyto pravomoci si drží jednotlivé státy samy. Evropa tento krok udělala, ale příliš se o tom nemluví.

Evropský strach z další integrace či federalizace EU je do značné míry poháněn politiky v jednotlivých státech, kteří nechtějí přijít o svoje pravomoci, a tak další…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte