Mariana Chytilová
konzultantka přístupnosti, inkluze a diverzity

Přátelství s lidmi z jiných zemí, profesní pokoru a vášeň pro inkluzivní design. To jsem získala díky studiím ve Švédsku a USA. Mezi kolegy doktorandy jsem měla nejen vrstevníky, ale i padesátiletého Larse nebo dvacetiletou egyptskou disidentku. Učila jsem se, jak navrhovat mobilní aplikace, kulturní akce nebo veřejný prostor pro všechny, bez ohledu na věk, postižení, gender nebo rodný jazyk. Zjistila jsem, jaké je to kojit ve výuce, chodit do knihovny v pět ráno a ovládat svůj telefon poslepu. Porodila jsem dceru na druhé straně Atlantiku (je to podobné jako v Hořovicích). Každý den jsem hltala materiály v přístupném formátu a účastnila se diskusí s lidmi z pěti různých kontinentů. Zažila jsem, jaké to je být vítaná.

Tomáš Mikolov
vědec v oblasti umělé inteligence

Během doktorského studia na VUT Brno jsem měl možnost navštívit zahraniční univerzity v rámci internshipu. Půl roku jsem tak pracoval ve skupině Freda Jelínka na Johns Hopkins University a pět měsíců ve skupině Yoshuy Bengia na Université de Montreal. Zkušenost to byla skvělá, kariérně mi to v mnohém velmi pomohlo – navázal jsem spolupráci s místními studenty, což nejprve vedlo ke společným publikacím. Později mi to také pomohlo k tomu, abych dostal pozvánky představit svou práci v korporacích v Silicon Valley. Kromě navazování kontaktů je pak studium v zahraničí přínosné také v tom, že…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte