Sweden boosts patrols on Gotland amid Russia tensions
Slyšíš ten buben? (Hlídkující vojáci ve švédském přístavu Visby, 13. leden 2022) • Autor: via REUTERS

Slepá ulička“, tak označil hlavní ruský vyjednavač Sergej Rjabkov stav, do kterého se podle něj dostala jednání mezi Ruskem a Západem vyvolaná ruskými ultimáty a hrozbou války na Ukrajině. O prosincových požadavcích Ruska, aby Spojené státy a NATO slíbily, že Ukrajina se nikdy nestane součástí Aliance a alianční jednotky se stáhnou z východních členských států, Západ odmítl byť i jen diskutovat. Po diplomatickém kolečku z minulého týdne tak jsou Evropa i USA ve stejné pozici jako před ním – čekají, k jakým krokům se Rusko odhodlá ve snaze dosáhnout toho, co chce. Pozorovatelé a účastníci rozhovorů potvrzují, že ve hře jsou všechny možnosti včetně otevřené války.

Diplomatická jednání v Ženevě, Bruselu a Vídni z minulého týdne nejenže nepřinesla uklidnění situace na ukrajinsko-ruské hranici, ale věci se zatím vyvíjejí spíš naopak: v úterý Rusko provedlo ostrá vojenská cvičení na západě země a v pátek pak kvůli pravděpodobnému hackerskému útoku zkolabovaly internetové stránky několika ukrajinských ministerstev. Jediné, co ukazoval například portál ministerstva zahraničí, byl trojjazyčný nápis „Ukrajinci, všechny informace o vás jsou veřejné, bojte se a připravte se na to nejhorší“. Mluvčí ukrajinského ministra zahraničí uvedl, že zatím není možné přesně určit, kdo za útoky stojí, připomněl ale, že v minulosti přicházely z Ruska. Spojené státy také v pátek večer obvinily Rusko, že na východ Ukrajiny posílá sabotéry, kteří by mohli vyvolat situace sloužící jako záminka pro…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte