29-kom

Na webu České národní banky – mocné instituce, zodpovědné za stabilitu cen a koruny – přibyl minulý týden podnětný příspěvek z žánru alternativní historie. Odborníci z nižších pater ČNB v něm líčí, jak by vypadaly dnešní poměry v ekonomice, kdyby do nich banka poslední rok nezasahovala a nezvedala úrokové sazby. Tedy svůj hlavní nástroj, jehož použití jí kdekdo vyčítá.

Analýza vypočítává, že při nečinnosti by kurz měny oslabil až k 30 korunám za euro. To by vpravdě zamrzelo nejen české výletníky v zahraničí, ale i širší veřejnost skrze další zdražení dováženého zboží, a tedy ještě vyšší inflaci. Odhaduje se, že by touto dobou vystoupala až na 28 procent.

Kuriózní je, že jde o popis cesty, hájené poslední rok nynějším šéfem ČNB Alešem Michlem. Do června byl jedním ze sedmi řadových členů bankovní rady a nezvedat sazby byla jeho mantra. Nejspíš se jí hodlá držet i nadále.

Je příjemné vidět, že v ČNB panuje svoboda projevu a prostor ke kolegiální kritice. Zároveň se ale dozvídáme, jak riskantně se tu s našimi penězi hraje. Výše uvedená varování se totiž začínají naplňovat. Kurz koruny se kvůli zdejším experimentům dostává pod zvýšený tlak, což je třeba hasit netradičními intervencemi v podobě čím dál silnějšího odprodávání devizových rezerv. Těch má sice ČNB zatím dost, v poměru k HDP jsou čtvrté nejvyšší na světě (na válku nachystané Rusko je má poloviční), držet kurz prodejem rezervních deviz za koruny ale nepůjde donekonečna.

Česko se tak ocitá ve zlomovém…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte