64_televize tydne_foto Netflix
Dave Chappelle

Dělníci kultury

Strmé sjezdy, vyčerpávající výšlapy, nárazový vítr, dehydratace, takzvaný hlaďák (neboli náhlý výpadek jakékoli energie) a v neposlední řadě mobily. Takové jsou nejnebezpečnější nástrahy, které číhají na závodníky na aktuálně probíhajícím cyklistickém svátku jménem Tour de France. Mobily pochopitelně nedrží v rukou cyklisté, ale diváci kolem tratě. Neuběhne den, aby si někdo z nich nechtěl pořídit selfíčko, což znamená postavit se zády k blížícímu se pelotonu, zmáčknout spoušť ve chvíli, kdy závodníci projíždějí těsně kolem, a doufat, že se jezdci natažené ruce s telefonem stihnou na poslední chvíli vyhnout. Často to končí v lepším případě pádem mobilu, v horším závodníka.

Omezit používání telefonů na Tour by šlo jen těžko. Trať každý den měří průměrně skoro 200 kilometrů a uhlídat desítky tisíc diváků rozesetých v rovinkách i zatáčkách by byla náročná organizační výzva. Bob Dylan má výhodu, že jednak nejezdí na kole a jednak vystupuje před diváky, jejichž počínání se v uzavřeném prostoru koncertních sálů snadno uhlídat dá. Ne že by mu hrozilo, že ho někdo při hraní srazí mobilem. Ale úplně stačí, když se musí dvě hodiny dívat pod sebe do kotle, který vydává jednolitou modrou záři z toho, jak se posluchači buď do mobilu dívají, nebo si ho fotí, a nebo (což je nejčastější varianta) se snaží vyfotit sebe sama i s ním.

Na Dylanově podzimním britském turné to nebude možné. Kdo půjde na jeho koncert, musí u vchodu strčit mobil do speciálního…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte