Scholz, Macron a Draghi odjeli do Kyjeva a přivezli Volodymyrovi Zelenskému jasný vzkaz: Vítejte v klubu. Je jednoduché se nad tím cynicky pousmát a říct, že jejich vlak měl tři měsíce zpoždění a cestu Ukrajiny do Evropské unie může každá ze tří zemí kdykoli zablokovat. Fakta ale jsou, že přijeli a na místě zazněla ta správná slova: podpora Ukrajiny, nic o podmínečném míru a ústupcích Putinovi.

Trend cest za Zelenským do země čelící brutální ruské agresi nastolila trojice Janša, Morawiecki a Fiala, když jako první evropští lídři odjeli do Kyjeva ani ne měsíc po začátku útoku. Pro českého premiéra, který byl v té době krátce ve funkci, to byl moment, kdy ho poprvé výrazněji zaregistrovaly mnohé zahraniční oči. Jedním z těch, které Fiala a spol. inspirovali, byla šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsola. Odjela na Ukrajinu dva týdny po východoevropské trojici a tehdy jako první z představitelů institucí Unie.

Minulý týden byla maltská politička opět na cestách a tentokrát to bylo Česko. Do Prahy přijela početná delegace vedení unijního sněmu kvůli českému předsednictví, které začne v červenci. Setkali se zde se zástupci vlády i parlamentu, probrali priority nadcházejícího půlroku a podle všeho odjížděli s dobrým pocitem. Seniorní člen delegace Respektu mimo záznam popsal, že Češi mají potenciál být během předsednictví potřebnou spojnicí mezi Východem a Západem. Dotyčný ocenil, že Fiala a třeba i ministr pro evropské záležitosti Bek jsou věcní a naslouchají. Na…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte