V tomto případě není k přenosu emocí na čtenáře zapotřebí stylistických triků, masová vražda sedmi- až desetiletých dětí je prostě strašlivá. Osmnáctiletý Američan hispánského původu minulý týden v texaském Uvalde zastřelil devatenáct zcela bezbranných hispánských dětí a jejich dvě učitelky a nádavkem střelil do obličeje vlastní babičku. Vybavil se za tím účelem poloautomatickými zbraněmi a plnou taškou nábojů, sám se chránil neprůstřelnou vestou. Na momentální zatmění mysli to tedy nevypadá, to je ale tak vše, co o jeho motivech víme, a možná to tak i zůstane. Pachatele zastřelili policisté, a nic nám už tudíž nevysvětlí.

Na konkrétních motivech ale zase tolik nesejde, počet obdobných incidentů dosahuje v Americe obludných rozměrů. Masová vražda devatenácti dětí samozřejmě vyráží dech, v loňském roce ale zemřelo v Americe v důsledku střelby více než patnáct set osob mladších osmnácti let. To je skoro pět mrtvých dětí a mladistvých každý den. Tragédií je vlastně tolik, že pozornost přitáhnou jen ty nejkřiklavější. Pamatujeme si, že předminulý týden zemřelo deset Američanů v Buffalu, a teď dětský masakr v Texasu, ve dnech mezi nimi se ale střílelo také třeba v kalifornském kostele, kde ale pokus o hromadnou vraždu skončil díky odvážnému zásahu napadených věřících „pouze“ jednou obětí. Někdy jsou motivy zcela zřejmé, jindy záhadné. Stále přitom ale platí, že podobná frekvence vražedných útoků na civilní cíle nemá obdoby nikde jinde ve vyspělém světě.

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte