Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Pád Gerharda Schrödera

Příběh bývalého kancléře v ruských službách

Kamarádi do nepohody. (Putin a Schröder na cestě vysokorychlostním vlakem z Hamburku do Šlesvicka, 2004 • Autor: Getty Images
Kamarádi do nepohody. (Putin a Schröder na cestě vysokorychlostním vlakem z Hamburku do Šlesvicka, 2004 • Autor: Getty Images

Když autor těchto řádků a kolega fotograf letos v březnu dorazili do centra Berlína a hledali místo pro velmi pozdní večeři, tak si vybrali legendární, do noci živou knajpu Ständige Vertretung (Stálé zastoupení). Podnik, který své jméno odvozuje od někdejšího „stálého zastoupení“ – de facto ambasády – Spolkové republiky v bývalém východním Německu, je dost politický. Kvůli blízkosti vládní čtvrti sem na pivo chodí poslanci i novináři, historické fotky politiků zdobí jeho zdi – a také jídelní lístek. A tak byla v menu otištěna fotka bývalého kancléře a lobbisty ruských energetických koncernů Gerharda Schrödera, po němž restaurace pojmenovala svou verzi typického berlínského fastfoodu „currywurst“, tedy párku politého kečupem a kari. Jmenoval se „Altkanzler-Filet“, filet bývalého kancléře.

Při příští návštěvě už nebude co fotit. Ständige Vertretung menu stáhla, Schrödera z něj vymaže a jeho oblíbený currywurst napříště pojmenuje prostě a jednoduše „currywurst“. „Vedla k tomu reakce hostů, kteří projevovali nepochopení, že jeho fotku v jídelním lístku pořád máme. A já sám jsem Gerhardem Schröderem také velmi zklamaný. Vždycky jsme ho tu rádi uvítali, dobře se s ním povídalo a dával vysoké spropitné,“ vysvětlil deníku Süddeutsche Zeitung změnu na jídelníčku provozovatel lokálu Jörn Brinkmann.

Není to ojedinělý případ dokládající, že se Gerhard Schröder v Německu stal vyvrhelem. Pod tlakem radnice se vzdal čestného občanství Hannoveru, přišel o čestné členství ve svém…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.