64_stavba01_foto Bjarke Ingels Group

Architektonickou soutěž na novostavbu Vltavské filharmonie vyhrál dánský ateliér Bjarke Ingels Group. Budova se má na levém břehu Vltavy v hlavním městě začít stavět za pět let, hotovo by mělo být za deset let a náklady se odhadují na šest miliard. Ani fakt, že výsledky veřejné soutěže slavnostně vyhlásil primátor Zdeněk Hřib a na vše dohlížel magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR), přitom nezaručuje, že se budova opravdu postaví.

Už teď je jisté, že náklady jsou v době prudkého zdražování energií a stavebního materiálu podhodnocené a bude záležet na tom, kde na to Praha vezme peníze. Také není jasné, kdo bude v roce 2027 sedět na Hřibově židli a zda bude mít na stavbě stejný zájem jako on. Už teď je nicméně možné položit si základní otázku: Má Praha novou filharmonii postavit? Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Ano, má

Srdce milovníka kultury plesá. Je to neuvěřitelné, ale za třiatřicet let svobody jsme nedokázali z veřejných peněz postavit v Praze ani nikde jinde cokoli nepřehlédnutelného, kam by se dalo chodit na kulturu. Co se týče hlavního města, jeho největší porevoluční atrakce (galerie DOX nebo čerstvě Kunsthalle Praha) vznikly jen díky soukromým investorům. A nejde pouze o kulturní stavby. Stačí se podívat, kolik veřejných budov a komplexů stihlo po celé zemi postavit prvorepublikové Československo za pouhých dvacet let. To srovnání je frustrující. Vltavská filharmonie by měla být kýženým povzbuzením, že co šlo před sto lety,…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte