ALMA and the centre of the Milky Way
Kánoe bájného hrdiny. (Pohled na centrální oblast Mléčné dráhy rýsující se nad anténami radioteleskopu ALMA v poušti Atacama v Chile) • Autor: ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Je 12. května, čtvrtek odpoledne, a několik konferenčních salonků od Asie po Ameriku se plní vědci, aby před kamerami a mikrofony médií ohlásili svůj nejnovější úspěch: Pomocí kombinovaných pozorování osmi rádiových teleskopů rozesetých po několika kontinentech se podařilo vůbec poprvé zobrazit černou díru v centru naší galaxie Mléčné dráhy. Zároveň jde teprve o druhý snímek černé díry vůbec.

First image of our black hole
Čtyři miliony Sluncí. (Snímek černé díry ve středu Mléčné dráhy, prstenec reprezentuje žhnoucí plyn obíhající kolem horizontu událostí) • Autor: EHT Collaboration

„Mám trochu pocit, jako kdybych celou dobu měla vzdáleného kamaráda,“ komentuje výsledek Feryal Özel, profesorka astrofyziky na Arizonské univerzitě, která již před dvaadvaceti lety při psaní doktorátu zkoumala možnost, že objekt uprostřed Mléčné dráhy je právě černá díra. „Víceméně jsem tušila, jak kamarád vypadá, psali jsme si po internetu, ale teď jako bych ho poprvé potkala.“ Snímek nade vší pochybnost prokazuje, že objekt v srdci naší galaxie je opravdu tím, za co jej vědci pokládali, nikoli třeba neuvěřitelně stlačeným oblakem nějakého dosud neznámého druhu hmoty.

Mléko kojící Héry

Každá civilizace seskupila hvězdy na obloze do jiných mytologických souhvězdí s jinými jmény, jedna struktura je však natolik příznačná, že ji na obloze identifikoval úplně každý. V babylonském mýtu o stvoření světa se zrodila z ocasu mořské bohyně Tiamat. V jedné řecké báji zase vznikla tak, že kojící Héra odtrhla od…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte