Čtrnáctého března mi píše kolega Simon z kyjevského fyzikálního ústavu ukrajinské akademie věd – váš ústav inzeruje na svých stránkách, že dočasně zaměstná chemiky, kteří uprchli před válkou, můžeme si popovídat? Po Zoomu se dovídám, že Simona zastihla invaze na návštěvě u rodičů, kteří žijí v Izraeli, zatímco jeho ženě se před několika dny podařilo se čtyřletým synkem odjet z Kyjeva do Česka, kde se má rodina opět spojit. Za pár dní se hladce vyřídí veškeré formality a od dubna nastupuje Simon u nás na rok jako hostující profesor.

Patnáctého března mi píše kolega Alexej z Lomonosovovy univerzity – nechci dávat podrobnosti do e-mailu, můžeme si popovídat? Po Zoomu se dovídám, že na univerzitě a v celé Moskvě je nesnesitelná atmosféra; nemohl by náš ústav poslat jeho zaměstnavateli oficiální pozvání na dlouhodobou stáž pro něj v Praze? Nemohl. S ruskými vědeckými institucemi jsme s vypuknutím války přerušili veškeré oficiální kontakty. A já toto rozhodnutí podporuji, ostatně rektor vaší univerzity poslal blahopřejný pozdrav Putinovi k zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině, takže pro nás s ním není co řešit. Na druhou stranu si ohromně vážíme ruských akademiků, kteří podepsali otevřený dopis proti válce, a konkrétním lidem jsme připraveni pomoci. Vím, že z Ruska se stále ještě dá utéct třeba přes Turecko, takže pokud se, Alexeji, rozhodneš pro tuto cestu, tak udělám, co bude v mých silách. Hmm, rozmyslím si to, odpovídá… a už jsem od něj od té doby nic neslyšel.

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte