44A_jaros
Christoph Heusgen • Autor: Milan Jaroš

Dvanáct let byl Christoph Heusgen hlavním zahraničněpolitickým poradcem kancléřky Angely Merkel, od letošního února předsedá Mnichovské bezpečnostní konferenci. V rozhovoru vysvětluje, proč se Německo nechalo chytit do pasti závislosti na ruském plynu, proč není vláda v Berlíně na Ukrajině aktivnější a proč bychom už měli přestat mluvit o „Západu“. 

Vnímáte, jak silně v těchto týdnech a měsících klesá mezinárodní renomé Německa?

Právě jsem strávil týden v New Yorku a pociťuji, že se mnozí na ukrajinskou politiku spolkové vlády dívají kriticky. Ale takové vlny tu byly i v minulosti, není to nic dlouhodobého.

Opravdu není?

Ne. Vládě je v souvislosti s Ukrajinou vyčítaná její zdrženlivost. A osobně také nepovažuji za výhodné, že jako hospodářsky čtvrtá nejsilnější země světa v kritických otázkách – u plynovodu Nord Stream 2, u dodávek zbraní, u odpojení ruských bank ze SWIFT – nepřebíráme vůdčí roli a konáme se zpožděním. Ale nakonec se přece Německo ke všem opatřením přidalo. Přál bych si, aby naše politika byla aktivnější. Ale jak už jsem řekl, nevěřím, že je naše pověst dlouhodobě poškozena.

I mnozí proevropsky, vůči Německu sympaticky naladění obyvatelé východní a střední Evropy jsou v těchto dnech postupem vlády v Berlíně velmi zklamaní…

Dovolte mi vrátit se o pár let nazpátek. V roce 2015 jsme byli konfrontováni s velkou uprchlickou vlnou ze Sýrie. Po hrůzostrašné válce, kterou tam s podporou Ruska vedl Bašár Asad, jsme v Německu během krátké doby přijali milion uprchlíků. Tehdy jsme byli velmi zklamaní z toho, že východoevropské země, i Česká republika, projevily velmi malou – jestli vůbec nějakou – solidaritu. Nemělo to však žádné dlouhodobé následky. Velmi úzce s vaší zemí spolupracujeme a považujeme ji v Evropě za velmi důležitou. Věřím, že ani teď nebudou soudržnost a vztahy v Evropě poškozeny.

Jak byste vysvětlil nynější německou strategii na Ukrajině? Zdá se, že vláda v Berlíně především brzdí – u dodávek těžkých zbraní, u embarga na plyn…

Máme novou spolkovou vládu, bez zkušeností s konfliktem těchto rozměrů. Postupuje samozřejmě opatrně. Musíte také rozumět tomu, odkud Německo a obzvláště sociální demokracie (SPD) vycházejí. Měli jsme kancléře Willyho Brandta (1969–1974), kterému se ve východní Evropě – Polsku, Rusku, vaší zemi – povedlo vytvořit důvěru v poválečné Německo. Teprve na základě této obnovené důvěry bylo později vůbec možné sjednocení Německa. Na této zkušenosti „východní politiky“ vyrostl přístup k Rusku, kdy jsme se léta skrze prohlubování vzájemných vztahů snažili dospět ke slušnému, snášenlivému soužití. A teď zažíváme civilizační zlom, Rusko se svým útokem na Ukrajinu jednoznačně postavilo mimo civilizaci. Pro Německo a pro mnohé v SPD, která „východní politiku“ poháněla, se tím rozpadl svět. Mnozí sociální demokraté musí nové situaci teprve přizpůsobit svůj obraz světa. Když se ale podíváte na výsledky, tedy na dodávky zbraní, hospodářskou pomoc, přijímání uprchlíků, Nord Stream 2, tak se Německo s nějakým zdržením na všech spojeneckých krocích podílí. Uznávám, že nestojíme v čele.

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1669

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte