Na americký knižní trh dorazí příští týden lahůdka pro bručouny. Jejím autorem je Václav Smil, kanadský vědec českého původu. Profesor je v Česku známý, jednak proto, že je trochu „náš“ (emigroval v roce 1969), jednak tím, že je ve svých knihách takový „náš“ bručoun – zásadní realista, naprostý opak snílka, vědec s oběma nohama na zemi, nebo dokonce ještě pevněji, po kotníky v hlíně faktů a dat. Nová kniha se jmenuje How the World Really Works (Jak svět funguje ve skutečnosti). Soudě podle dlouhého rozhovoru pro magazín The New York Times, nebude to psina.

V podstatě by mělo jít o to, že nesmíme popírat realitu, a to v žádném smyslu slova. Nemáme se tvářit, že neexistuje, když nám nehoví, jako to dělají třeba popírači klimatické změny či koronavirové pandemie. A nemáme si stavět vzdušné zámky a plánovat nerealistická řešení, když současná americká vláda tvrdí, že do roku 2035 zbaví tamní výrobu elektřiny emisí skleníkových plynů. „Což se samozřejmě nestane. Nemáme ani propojenou energetickou síť, bez níž to nejde,“ bručí v rozhovoru Václav Smil.

Celá konverzace je legračně mimoběžná. Novinář, zjevně progresivního ladění, se snaží vědcovu výše naznačenou skepsi rozstřelit naléháním, že nám ale přece hrozí civilizační klimatická hrozba. Smil na to: „Neumím odpovědět, protože nevím, co je hrozba. To je jako s covidem. Rozhodně to nebyla další chřipka, jak tvrdili antivaxeři. Nebyla to ale ani bezprecedentní katastrofa, jak varovala druhá strana… Umím říct jenom,…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte