18-kom

To dilema řeší spousta rodin. Je lepší nechat své dítě učit se jen jeden cizí jazyk takzvaně pořádně, nebo ho ponoukat do dvou jazyků s tím, že se je naučí trochu hůř, ale získá potřebný základ? Nervózní rodiče hloubající nad tímto dilematem lze uklidnit s tím, že ideální řešení neexistuje a každý musí odhadnout, co je pro jeho situaci dobré.

Jak známo, umět dobře anglicky je k nezaplacení. Ovšem vstřebávat další cizí jazyky rozhodně není na škodu. Dítě tím získá užitečný odrazový můstek a samo si později může vybrat, čemu se věnovat pořádně. Výhodné je to i v pozdějším věku, kdy mnozí v sobě objevují chuť pustit se do učení cizích jazyků jen tak, a minimum získané ve škole jim může výrazně pomoci. Navíc i malá znalost několika stovek slovíček usnadňuje hledání práce nebo otvírá cestu k poznávání jiné země a její kultury, v němž se dá najít náplň života v dospělosti a stáří.

Obyvatele relativně malého otevřeného státu se složitým mateřským jazykem by zkrátka nemělo být těžké přesvědčit, že učení se cizím jazykům je užitečná činnost. Dokonce bývá velmi zábavná. V čase, kdy máme v oblibě pochybovat, k čemu nám všechna ta školní matematika, fyzika nebo chemie bude, u jazyků obvykle tahle otázka odpadá. Praktické použití se před námi rýsuje okamžitě. Navíc znalosti jazyků nezastarávají a platí i po opuštění školních lavic, na rozdíl od znalostí získávaných v jiných předmětech. Rodiče tohle všechno obvykle vědí a rádi hledají pro své děti školy, které výuku cizích jazyků…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte