Český premiér byl na konci minulého týdne na otočku v Polsku, a ještě než v Praze nastoupil do letadla, zastal se Poláků v jejich sporu se zbytkem EU o právní stát. „V nynější situaci jsou klíčové jiné otázky, než je dodržování pravidel právního státu,“ řekl Petr Fiala a v souvislosti s ruskou agresí jmenoval „otázky bezpečnosti, toho, abychom si udrželi nezávislost a prosperitu jako Evropa, kde se Polsko chová příkladně“. Právní stát je podle něj tématem pro „klidnější časy“. „V této chvíli se dostává určitě do pozadí,“ dodal šéf české vlády.

Tomu, proč to Fiala řekl, lze rozumět. Do Polska odletěl v roli žadatele jednat o stavbě nového plynovodu z Polska do ČR a poté, co se mu podařilo restartovat česko-polské vztahy poškozené kauzou Turów. Věcně ale premiér neměl pravdu. Debata o právním státě pokračuje. Zrovna minulý týden Evropská komise spustila proceduru proti Orbánově vládě kvůli destrukci tamního právního státu, na jejímž konci může být stopka všech unijních dotací pro Maďarsko.

Pokračuje také debata Bruselu s Polskem. Není možná tak viditelná, protože pozornost všech a všude stravuje Ukrajina, ale pokračuje. Je to dobře. Právní stát je věc, kterou nelze „odložit“. Nezávislé soudy, jeden z jeho pilířů, se kterým je polská vláda velmi na štíru, jsou potřeba vždy. Představme si, že by se Polsko vůči Ukrajině chovalo jinak a tamní opozice nebo občanská společnost by se tomu chtěly bránit soudní cestou. Justice poplatná vládní moci by to neumožnila.

Je proto…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte