zákaznické centrum Pražská energetika (PRE) a Pražská plynárenská, fronta, zákazník, klient,…
Město nás podrží. • Autor: ČTK

Ne každému se chtělo tankovat plnou nádrž, když nafta nedávno zdražila nad 50 korun. Podobně loni taktizovaly i některé energetické společnosti. Plyn začal na burzách přes léto zdražovat, firmy ale oddalovaly objednávky v naději, že se vývoj otočí. To se – jak známo – nestalo a část dodavatelů kvůli spekulacím nakonec zůstala na zimu s prázdnýma rukama, bez možnosti zajistit zákazníkům dodávky za nasmlouvané ceny.

Chybělo málo a k těmto případům à la Bohemia Energy se mohl zařadit i dominantní dodavatel plynu v hlavním městě. Pražská plynárenská s 425 tisíci odběrovými místy má zásadní štěstí – je stoprocentní dcerou města, které ji podrží. Pro Pražany to ale bude něco za něco. Městská kasa přijde minimálně dočasně o výnosy ze zisku firmy a plyn pro zákazníky bude i tak dražší.

Balík záchranných opatření, schválený minulý týden Radou hlavního města Prahy, dohromady čítá 5,1 miliardy korun. Vedení města i firmy se hájí tím, že nejde o ztracené peníze, ale jen o půjčku z městské kasy v kombinaci s takzvaným patronátním závazkem za starší úvěry a směnky Pražské plynárenské u tuzemských bank. Nová půjčka od města činí dvě miliardy, patronát nad staršími závazky tvoří zbytek. Usnesení předjímá, že firma všechno včas uhradí ze svého dalšího fungování a že patronát neznamená přísně vzato „záruku“. De facto ale město ručit bude. Praha se podle vlastního usnesení stává „sponzorem“ plynárenského podniku a jako stoprocentní vlastník se upisuje k tomu, že zajistí, aby…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte