60A_foto Západočeská galerie v Plzni
Desítky tisíc vrypů. (Zátiší s reprodukcí a novinovou fotografií, patnáctibarevný linoryt, 1991)

Masné krámy byly postaveny v roce 1392. Až do poloviny minulého století sloužil tento cenný plzeňský komplex svému původnímu účelu, tedy jako prodejní místo pro masné výrobky, kterému se spíš než krámy říkalo tržnice. Nyní v nich má svůj hlavní výstavní prostor Západočeská galerie. Slovo krámy přitom naskočí v hlavě leckterému návštěvníkovi, který sem zavítá na výstavu Michala Cihláře Zátiší s hozenou rukavicí.

Jednašedesátiletý výtvarník názvem vybízí diváky k interakci. Autor proslulý filigránskou tvorbou tradičních, nepočítaně hodin vznikajících linorytů v galerii prezentuje (kurátorkou je Petra Kočová) na dvě stovky grafik s tématem zátiší a jako by říkal: Podívejte se, jaké krámy se mi válely po stole a v jaké umění jsem je dokázal proměnit – líbí se vám to? Na otázku rytíře české výtvarné scény lze odpovědět jednoduše. Ano, v tomto souboji s umělou hmotou Michal Cihlář opět zvítězil. Odpověď můžeme ovšem ještě trochu rozvést.

Nepochopitelná pracnost

Cihlář je neodmyslitelně spojen například s vizuální identitou pražské zoo. Dnes už sice zahrada používá jinou propagaci, leckdo bude mít ale stále v paměti profil koně Převalského, který Cihlář na konci devadesátých let navrhl jako její logo. I s nezbytnými stopami po rydlech, jež prozrazovaly, že šlo právě o linoryt.

Experimentovat se svou typickou technikou začal v roce 1980. Tehdy uviděl na výstavě sochaře Jana Štursy jeho méně známé práce, jimiž byly černobílé linoryty. První Cihlářův pochází…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte