71A_wikipedia
Geniálně jednoduché. (Sundbackův patent zipu)

71B_wikipedia
Vynálezce Gideon Sundback (1880–1954)

Zíííp!!! Zvuk jako z komiksové bubliny. A byl to právě zvuk, který tenhle mechanismus vydává, jenž mu později dal i název. Řeč je samozřejmě o zipu nebo zdrhovadle, jež se skládá z jezdce a dvou ozubených pásů: jednotlivé zoubky do sebe jeden po druhém zapadají a účelem je spojit dva díly k sobě. Dnes je tenhle výrobek součástí oblečení, bot, peněženek, tašek, batohů, kufrů a stovek dalších věcí. Existenci této obyčejné (a zároveň geniální) věci si často uvědomíme až ve chvíli, kdy se zip zasekne nebo rozjede. Přitom má poměrně dlouhou historii s řadou vynálezců.

Jedním z prvních byl Elias Howe, který se proslavil tím, že v roce 1846 sestrojil šicí stroj s člunkem a podavačem. Se svým „mechanickým zapínačem oblečení“ z roku 1851 – kdy byly dva kusy látek spojovány složitým mechanismem provázku a jezdců – však neprorazil. O čtyřicet let později, 7. listopadu 1891, si nechal americký inženýr Whitcomb Judson, označovaný za „duchovního otce zipu“, patentovat vynález Lock Locker. Šlo o zip, s nímž chtěl prorazit u výrobců obuvi a představil ho veřejnosti na Světové výstavě v Chicagu v roce 1893. Byl tvořen dvěma řadami kovových háčků, které se pohybem jezdce do sebe zaklesly. Tkaničky u bot ale v praxi nenahradil a podobně jako u Howeho zipu šlo o propadák.

Podobu, která je v podstatě totožná s tou dnešní, dal zipu až americký elektrotechnický inženýr švédského původu Gideon Sundback.…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 449

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte