Válka na Ukrajině a následná uprchlická vlna, kterou už přes měsíc řeší celá Evropa, s sebou nenese jen solidaritu. Ve hře jsou logicky i problémy, s nimiž se tuzemské úřady i společnost budou muset vypořádat. Lidskoprávní a neziskové organizace v posledních dnech upozorňují, že v Česku – stejně jako v okolních zemích – jsou zaznamenávány případy nerovného zacházení s ukrajinskými Romy.

V Česku se množí zprávy (především od dobrovolníků pod slibem anonymity), že krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU) odmítají některé Romy z Ukrajiny registrovat, aby následně mohli v Česku získat roční vízum. Nedaří se také zajistit ubytování a skupiny prchajících Romů většinou skončí v bývalém detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách u Frýdku-Místku, což je poslední možnost, kam uprchlíky umístit. Nezisková organizace Romea popisuje podobné situace napříč Českou republikou od Brna přes Ostravu až po hlavní město.

„Máme zdokumentované případy, kdy Romové původem z Ukrajiny nemohou najít v Česku ubytování, a tak odcházejí do Německa nebo například Švédska. Nejedná se přímo o systémový problém v tom smyslu, že by v něm byl zakořeněný rasismus. Spíše jde o incidenty na lokální úrovni, kdy ti, kdo poskytují ubytování, nechtějí někoho ubytovat, zástupci lokálních dobrovolnických spolků nebo soukromí dopravci určují, kdo kam pojede či nepojede,“ popisuje Alica Sigmund Heráková, která je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Andrea Šťastná z občanského sdružení Romodrom,…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte