07_dopis_profimedia
Autor: Profimedia

V pondělí 4. dubna začala po nekonečných dvou covidových letech strávených bez přerušení na distanční výuce u počítače prezenční školní docházka. Aleluja! Sedmiletá dcera je z přítomnosti vrstevníků a paní učitelky naživo nadšená, a tak není žádný problém ji v úterý zase vzbudit v 6.30 ráno. Když ji popoháním k oblékání, manželka přijde s esemeskou od třídní kantorky: výuka se dnes ruší. Důvodem je peruánskou vládou vyhlášený zákaz vycházení.

Cože? Začneme projíždět zpravodajské weby. Prezident Pedro Castillo v televizi o půlnoci přikázal všem obyvatelům Limy s platností od druhé noční hodiny zůstat doma. Jen tak mírnix týrnix, bez žádného odškodnění pro firmy či jednotlivce. Důvodem je, že v několika venkovských oblastech už druhý týden pokračují protesty přepravců proti prudce rostoucím cenám benzinu i potravin. Hlava republiky preventivně, aby se nepokoje nepřelily i do metropole, raději dala všem zaracha.

Blokování silnic doprovázejí násilnosti, vypalování mýtnic a střety s policií, včetně několika mrtvých. Kriminálníci začínají neklid využívat ke koordinovaným útokům na obchody. Tržiště v naší čtvrti preventivně zavřelo, když banda mladíků vpadla do blízkého hypermarketu Makr a vyrabovala přepravky s pivem.

Z českého hlediska to vše zní dost divoce, ale v Latinské Americe je takový průběh protestů něčím normálním, nad čím se společnost ani nepozastaví. Ostatně prezident, který se před politickou kariérou v roce 2017 nakrátko proslavil jako vůdce radikálně…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte