Antikvariát Valentinská
Ty se žlutými lístky už jsou na internetu. (Antikvariát Valentinská) • Autor: Matěj Stránský

Jan Schick se obchodováním s knížkami z druhé ruky živí přes 30 let, takže za tu dobu posbíral spoustu historek. Včetně bizarních: jeden zákazník k němu chodil nakupovat tak dlouho, až ho špatně ukotvená knihovna doma zavalila a zabila. Schick je majitelem jednoho z nejlepších antikvariátů v zemi. Jmenuje se Antikvariát Valentinská podle ulice v centru Prahy, kde byl otevřen 21. dubna roku 1997. Čtvrtstoletí existence ale bude tento měsíc slavit jinde.

K přesunu firmy do Hodkoviček nad periferním Braníkem a zrušení klasického obchodu Schicka dohnal dramatický vývoj na antikvariátní scéně. Velký znalec tohoto prostředí, novinář, spisovatel a sběratel staré sci-fi literatury Ivan Adamovič proměnu českých antikvariátů popisuje jako dva souběžné fenomény: „Obchody kvůli stoupajícím nájmům mizí z center měst a zároveň se jejich podnikání přesouvá do on-line prostředí.“ Přesně to platí pro Antikvariát Valentinská.

V době, kdy internetový obchod s použitými knížkami Knihobot získal dominantní postavení na trhu a oznamuje rekordní tržby, ulice měst vyklízí jeden legendární antikvariát za druhým. „Na internetu je dobré, že se s minimálním úsilím dostanete ke knížce, kterou chcete. Zároveň to však věc zbavuje původní romantiky: fyzického kontaktu při hledání knížky v regálech a tím i pocitu objevovatele,“ shrnuje vlastní zkušenost Adamovič. Že je návštěva nabídky antikvariátu na webové stránce zhruba stejným dobrodružstvím, jako kdyby šel člověk hledat houby místo do lesa na…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte