Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Národ zrozený z lesů

Goethe, Volkswagen i klobásy vyprávějí fascinující příběhy dnešního Německa

Neil MacGregor: Německo. Vzpomínky jednoho národa
Neil MacGregor: Německo. Vzpomínky jednoho národa

Britského historika umění Neila MacGregora pochopitelně zajímá paměť. Sledovat způsoby toho, co je v dějinách oslavováno a na co se raději zapomíná, má v popisu práce. Když se však začal hlouběji zabývat Německem, omráčilo ho jedno zjištění. „Nevím o žádné jiné zemi na světě, jež si v samém centru hlavního města staví památníky vlastní hanby,“ píše v úvodu více než šestisetstránkové výpravné knihy Německo. Vzpomínky jednoho národa a má na mysli mimo jiné památník holokaustu i kříže připomínající lidi, kteří zahynuli při pokusu překonat berlínskou zeď.

Zatímco jiné země staví na odiv své triumfy a vítězné oblouky uprostřed metropolí jsou připomínkou zlatých časů, k nimž by se společnost toužila vrátit, MacGregor nachází v Německu nejeden monument, jehož účelem je dávat najevo, že minulost by se rozhodně opakovat neměla. Na jednu stranu tak vidí Německo jako zemi s poškozenými dějinami, jež se příkladně pokouší dát dohromady a nalézt v nich smysl.

Ve druhém plánu – kniha vznikala v předbrexitových náladách – je to pro něj také země, která nabízí inspirativní recepty pro fungování propojené Evropy, protože na rozdíl od historicky homogennější a mocensky centralizovanější Británie nebo Francie dokázalo rozdrobené Německo najít celistvý tvar i v regionální mnohosti. To vše MacGregor zachycuje v třiceti výjevech z německých dějin – s nadšením, citem pro novinářský detail i nečekané souvislosti a atraktivní zkratku.

Rozumět ostatním

Lásku k Německu v něm…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.