45A_jaros
Wolfgang Schäuble • Autor: Milan Jaroš

Když byl Wolfgang Schäuble v roce 1972 poprvé zvolen poslancem, tak ve Washingtonu vládl Richard Nixon, v Moskvě Leonid Brežněv a v Pekingu Mao Ce-tung. Mladý křesťanský demokrat se do politiky uprostřed studené války zapojil odhodlaně a – jak říká – vášeň pro politiku jej dodnes neopustila. Do důchodu se nechystá. Po dekádách v první řadě německé politiky, kdy se například zásadně podílel na vyjednávání smlouvy o sjednocení Německa a v letech 2009–2017 byl ministrem financí, je od loňského podzimu zase běžným poslancem bez výkonné či parlamentní funkce. 

Velkým oknem ze své prostorné kanceláře vidí na protější budovu berlínského Spolkového sněmu. Brzy po přivítání říká, že už mnoho rozhovorů nedává. Ten náš je domluvený už několik měsíců, dohodli jsme se na povídání o zkušenostech z jeho dlouhé kariéry. Schäuble už se příliš nechce vyjadřovat k aktuální, každodenní politice. Ruský vpád na Ukrajinu však plány mění, není možné o něm nemluvit. Zvláště v situaci, kdy německý postoj ve zbytku Evropy naráží na tolik nepochopení. 

Prezident Volodymyr Zelenskyj předminulý týden v projevu ke Spolkovému sněmu ostře kritizoval dlouhodobou vstřícnost německé politiky vůči Rusku. Podle aktuálního průzkumu, který na svém Twitteru sdílel ukrajinský velvyslanec v Praze, jsou v jeho zemi méně oblíbené než Německo už pouze Maďarsko, Čína, Bělorusko a Rusko. Jak tomuto ukrajinskému pohledu na Německo rozumíte?

Německá politika to musí…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte