Když je řeč o národních parcích, mluví se nejen o ochraně přírody, ale také o demokracii. I v Česku se totiž řeší otázka, která zaznívá v mnoha jiných zemích: mají se zřizovat národní parky i tam, kde s nimi obyvatelé daného místa nesouhlasí? Právě letos můžeme sledovat tuto debatu zblízka a pilovat si argumenty. Nedávno totiž oznámilo ministerstvo životního prostředí, že tento rok vyhlásí za pátý tuzemský národní park Křivoklátsko.

V ochraně přírody jde o historický krok, všechny existující parky totiž leží v méně osídleném pohraničí. Křivoklátsko má být první nejpřísněji chráněnou lokalitou ve vnitrozemí, dokonce ve Středočeském kraji. Zasloužily se o to tamní vzácné, druhově nebývale pestré lesy, které se zachovaly díky skutečnosti, že zmíněný kraj zůstal až do raného středověku téměř neosídlený. I později byla oblast ušetřena výraznější lidské činnosti, takže tamní, ve velké míře listnaté lesy si i uprostřed Čech zachovaly velkou rozlohu.

K tomu paradoxně míří i argumenty odpůrců z řad místní samosprávy a obyvatel. Starousedlíci mají strach ze zákazu chodit do lesa pro dřevo, případně z konce až dosud neomezených procházek přírodou. Kromě toho si stěžují na obvyklé věci, jako nedostatek informací, kde přesně park bude a jaká omezení si vynutí.

Také je ale zjevné, že tyto stížnosti neodrážejí realitu. O národním parku se vážně mluví víc než deset let a stejně dlouho pořádá ministerstvo životního prostředí schůzky se starosty dotčených obcí. Na těch se řeší i to,…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte