Mezinárodní agentura pro atomovou energii ztratila přístup k datům ze Záporožské jaderné elektrárny a z elektrárny Černobyl, takže se přesně neví, co se tam děje. V té první, největší evropské atomové elektrárně vůbec, rozhoduje vojenský velitel, o jehož znalostech jaderných rizik není nic známo, ale dá se předpokládat, že nejsou valné. V Černobylu kvůli výpadku proudu nefungovala čerpadla ochlazující bazény s vyhořelým jaderným palivem a v době uzávěrky Respektu nebylo jasné, zda byla dodávka elektřiny obnovena. Není to scénář katastrofického filmu, ale realita, kterou si – což je samo o sobě výmluvné – ještě před pár týdny neuměl nikdo představit.

Od vypnutí posledního černobylského reaktoru v roce 2000 už tamní vyhořelé palivo značně vychladlo, stále se z něj ale uvolňuje teplo, kvůli němuž by se během asi 40 dní mohla z chladicích bazénů vypařit voda a začít unikat radiace. Výpočty neříkají jasně, zda by k tomu opravdu došlo, nebezpečí však existuje. V Záporoží pracovníci elektrárny údajně nedostávají dost jídla a jsou na pokraji sil, což nejsou podmínky, za kterých by směl jakýkoli jaderný provoz fungovat. Kromě toho ruská armáda nejspíš brzy zaútočí i na další atomové elektrárny.

Útok na tu záporožskou byl porušením ženevských konvencí a ministr školství Gazdík po něm ukončil účast českých vědců v mezinárodním Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Byl to správný krok, který měl však přijít hned po invazi. Jakákoli spolupráce s ruskými vědeckými…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte