Ruská speciální operace proti sousední Ukrajině je tak moc speciální, že k její obhajobě těžko hledají argumenty i ti nejzapálenější obhájci Ruska. Ani na české barikádě putinismu mnoho bojovníků nezbylo. Petr Hájek se tam ale drží. Někdejší spoluzakladatel Reflexu a bývalý šéf tiskového odboru prezidenta Václava Klause se stal se svým serverem Protiproud.cz minulý týden jednou z obětí zásahu české vlády proti dezinformačním webům.

Hájek se však brání. Stěžuje si, že mu stát rozhodnutí zastavit jeho devět let fungující soukromý podnik ani předem neoznámil. „Prostě nás vypnuli,“ popsal situaci v Echo24 a dodal, že ve svém „kontrarevolučním magazínu“, jak Protiproudu říká, publikoval názory, nikoli zpravodajství, nemohl tedy ani šířit dezinformace. Vyzývá proto novináře, že pokud jim záleží na svobodě slova, měli by se proti této „totalitní brutalitě“ ozvat. Tak to zkusme.

Skutečně nemusíme být nadšenými čtenáři Protiproudu, abychom pojali podezření, že český stát balancuje při posuzování veřejného hodnocení ruské války na hraně ústavnosti. Zastánce Putinova vraždění a destrukce ukrajinských měst začala justice stíhat s použitím paragrafu trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, používají tedy značně rozšířený výklad této právní normy. A i když budeme zcela bezezbytku na straně obránců svobodné Ukrajiny, můžeme si klást otázku, zda by ve svobodném Česku neměla existovat možnost říkat i nehoráznosti, jako že Putin má svoji válku…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte