FILE PHOTO: James Webb Space Telescope Mirror unveiling event at NASA's Goddard Space Flight Center…
Autor: REUTERS

Vědci z americké NASA úspěšně vypustili Webbův teleskop v hodnotě zhruba deseti miliard dolarů. Jedná se o infračervený dalekohled, který by měl pomoci nahlédnout do člověku dosud nedostupných hlubin kosmu a spatřit první galaxie, jež se formovaly již 200–250 milionů let po velkém třesku, a v nich vůbec první vzniklé hvězdy. Teleskop, který je tak citlivý, že by dokázal zaznamenat teplo vyzařované čmelákem na Měsíci, bude umístěn zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země, v bodě, kde se vyrovnává zemská a sluneční gravitace. Vědci z americké NASA úspěšně vypustili Webbův teleskop v hodnotě zhruba deseti miliard dolarů. Jedná se o infračervený dalekohled, který by měl pomoci nahlédnout do člověku dosud nedostupných hlubin kosmu a spatřit první galaxie, jež se formovaly již 200–250 milionů let po velkém třesku, a v nich vůbec první vzniklé hvězdy. Teleskop, který je tak citlivý, že by dokázal zaznamenat teplo vyzařované čmelákem na Měsíci, bude umístěn zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země, v bodě, kde se vyrovnává zemská a sluneční gravitace. 

Zemřel „Darwinův dědic“

Edward O. Wilson
Edward Osborne Wilson • Autor: Corbis via Getty Images

Ve věku 92 let zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických přírodovědců Edward Osborne Wilson. „Dnes již dvaadevadesátiletý vědec, emeritní profesor Harvardovy univerzity, autor nesčetného množství vědeckých prací a více než 30 knih je pokládán za jednoho z nejvlivnějších intelektuálů planety, a dokonce je nazýván ,novým Darwinem‘ nebo …

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte