Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Svět

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Vědci z americké NASA úspěšně vypustili Webbův teleskop v hodnotě zhruba deseti miliard dolarů. Jedná se o infračervený dalekohled, který by měl pomoci nahlédnout do člověku dosud nedostupných hlubin kosmu a spatřit první galaxie, jež se formovaly již 200–250 milionů let po velkém třesku, a v nich vůbec první vzniklé hvězdy. Teleskop, který je tak citlivý, že by dokázal zaznamenat teplo vyzařované čmelákem na Měsíci, bude umístěn zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země, v bodě, kde se vyrovnává zemská a sluneční gravitace. Vědci z americké NASA úspěšně vypustili Webbův teleskop v hodnotě zhruba deseti miliard dolarů. Jedná se o infračervený dalekohled, který by měl pomoci nahlédnout do člověku dosud nedostupných hlubin kosmu a spatřit první galaxie, jež se formovaly již 200–250 milionů let po velkém třesku, a v nich vůbec první vzniklé hvězdy. Teleskop, který je tak citlivý, že by dokázal zaznamenat teplo vyzařované čmelákem na Měsíci, bude umístěn zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země, v bodě, kde se vyrovnává zemská a sluneční gravitace. 

Zemřel „Darwinův dědic“

Edward Osborne Wilson • Autor: Corbis via Getty Images
Edward Osborne Wilson • Autor: Corbis via Getty Images

Ve věku 92 let zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických přírodovědců Edward Osborne Wilson. „Dnes již dvaadevadesátiletý vědec, emeritní profesor Harvardovy univerzity, autor nesčetného množství vědeckých prací a více než 30 knih je pokládán za jednoho z nejvlivnějších intelektuálů planety, a dokonce je nazýván ,novým Darwinem‘ nebo …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.