sebek

Je to pár týdnů, co jsem tady psal příběh digitálního hypochondra. A je to tady! Sice na to jdeme v rámci celonárodní akce trochu jako s kanonem na komára, ale je to dobrý začátek. Až se to bude za pár let opakovat, budeme se blížit více k technologiím budoucnosti, které jsem popsal ve svém sloupku takto: Co stojíš? Hraj! Ale, nevšímej si mě… Právě mi na displeji bliknulo, že mám v levé plíci jedenáct rakovinných buněk. Tak čekám, co se stane… Měl jsem si pořídit ten upgrade. Takhle jsem odkázaný akorát na vlastní imunitní systém a nevím, jestli ho mám úplně v kondici. Šéf mi kouření zakázal, jinak by mě už dávno vyrazili. Ale nemám tak rychlé reakce systému, jako kdybych nikdy nekouřil. Ach jo, tohle mě fakt ničí. Tak sakra, imunito, začni už je likvidovat, přece! Pořídit si jen polovinu řešení mi byl čert fakt dlužen. Místo hypotéky na byt jsem si měl vzít hypotéku na zdravotního strážce. Měl bych klid.

Zachránit české plíce má smysl. Mám dojem, že při výčtu typů rakoviny se nikdy nevyhneme konstatování, že právě ta konkrétní patří k nejčastější v naší populaci. A platí to bohužel i v případě rakoviny plic. Bez většího rozdílu mezi ženami a muži je to kolem sedmi tisíc případů ročně. Co je ještě horší, že se na většinu nádorů přijde až v pokročilém stadiu. Znamená to, že pětileté přežití je reálné pouze pro deset procent diagnostikovaných.

Pokud se však nádorové onemocnění zachytí včas, prognóza se rapidně lepší. Ruku v ruce s minimální prevencí a dosud…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 18

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte