V tématu tohoto čísla se zamýšlíme nad tím, zda byl nejslavnější hrdina spisovatele Jaroslava Haška spíš génius, nebo blb. To se hodí i pro přemýšlení nad naší aktuální situací. Chovají se během pandemie Češi, kteří se rádi označují za národ Švejků, spíš moudře, nebo hloupě? Odpověď je v tomto případě bohužel jasná: na rozdíl od dobrého vojáka u nás zatím zřetelně převažuje druhá možnost. Místo abychom se tak jako Josef Švejk snažili i přes nekompetentní velení válku (v našem případě s virem) za každou cenu přežít, děláme vše pro to, aby nám novodobí feldkuráti zazvonili umíráček.

Na pohovce slečny Elly

Švejk se v Haškově románu vyznačuje unikátní schopností plnit doslovně jakýkoli rozkaz. Nepřemýšlí nad tím, zda je smysluplný, prostě s úsměvem na tváři provede, co se mu nařídí. Soudě podle vývoje pandemické situace v českých zemích děláme pravý opak. Na rozdíl od Švejka si v hlavách rozebíráme každé vládní nařízení, a pokud usoudíme, že nemá smysl nebo že se nám nehodí do krámu, okamžitě vymyslíme, jak ho obejít. Někdy je to docela pochopitelné, protože současný byrokratický aparát chrlí podobné nesmysly jako ten rakousko-uherský před více než sto lety. Většinou to ale pochopitelné není.

Švejk by nikdy nespekuloval, jak by se mohl dostat do zavřeného trutnovského okresu nebo jak by mohl chodit i v karanténě do práce. Jeho mentalita by mu naopak velela zapomenout, že nějaký Trutnov vůbec existuje, a zůstat v důsledné izolaci až do chvíle, než mu někdo přijde…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1783

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte