64_film tydne_foto Netflix
Bílý tygr

DĚLNÍCI KULTURY

Musela to být krásná, z dnešního pohledu možná naivní, nicméně velmi vznešená a cílevědomá doba. Společnost vlasteneckých přátel umění v Čechách pověřila v roce 1883 malíře Viktora Barvitia, aby v čerstvě postaveném Rudolfinu zřídil pražskou obrazárnu prezentující sbírku shromážděnou právě touto společností. Jak známo, z nadšeneckého podniku se po vzniku Československa vyvinula dnešní Národní galerie a ta se nyní rozhodla Barvitiův zakladatelský počin připomenout. Barvitius totiž na základě objednávky vlastenců vyjel za inspirací do Drážďan, Berlína a Mnichova, aby v tamních obrazárnách zdokumentoval a – nebojme se toho slova – okopíroval nejnovější výstavnické trendy. Během dvouměsíční cesty si dělal četné zápisky, a právě reprint tohoto německy psaného originálu dochovaného v archivu NGP teď vydaly Státní umělecké sbírky Drážďany. K dispozici je i v českém překladu, na internetu díky galerijním trendům nového tisíciletí dokonce zcela zdarma.

Devadesátistránkové, vlastnoručně bohatě ilustrované Barvitiovy zápisky jsou skvost. Pražský inspektor (jak zněla jeho funkce) se v německých institucích vžil do role antropologa, který s údivem sleduje, jak jiná kultura pečuje o své kulturní dědictví. Zaznamenal, že se dají obrazy přišroubovat ke zdi, aby je někdo neukradl. Že není vhodné v galeriích instalovat teplovzdušné topení (mělo ho bohužel i Rudolfinum), protože jeho vlivem na obrazech vnikají hluboké praskliny. Že velmi efektně v sálech…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte