Z té události panovala na ministerstvu životního prostředí (MŽP) už nějakou dobu nervozita. Dolní komora parlamentu totiž měla opět po čase dostat do rukou úhelný kámen mnoha politických sporů posledních tří desítek let – zákon na ochranu přírody a krajiny. Ten pochází z roku 1992 a mění se kvůli technickému doplňku stran invazních rostlin. Ovšem jako při každé novele hrozilo i tentokrát, že poslanci začnou měnit veledůležitý zákon víc, než si ministerstvo přeje. A právě to se stalo.

Při projednávání na zemědělském výboru, kde se obvykle koncentruje aktivita agrárních lobbistů, se našli tři zákonodárci, kteří se pokusili vsunout do zdejší ochrany přírody výrazně jinou kvalitu, než jakou má dnes. Duo z ODS Jan Zahradník a Petr Bendl přišlo s návrhem zrušit předkupní právo státu na pozemky v národních parcích, což by například usnadnilo obchody vlastníkům půdy na Šumavě, kteří mají tradičně blízko k jihočeské ODS.

To bylo zamítnuté, s podstatně větší dávkou pochopení se ale setkala změna navržená poslancem ANO Josefem Kottem. Tomu se povedlo vsunout do novely zákona tři slova, která by podle mínění expertů zásadně snížila ochranu desítek druhů zvířat, včetně těch nejohroženějších. Dnes totiž platí, že pokud chce zemědělec nebo lesník aplikovat nějaké jedy, musí brát ohled na chráněné druhy, které na pozemku žijí. Ochrana přitom neplatí pouze v tom případě, když jde o „prokazatelně nezbytná“ řešení nebo z „hygienických důvodů“.

Kottovi se navíc povedlo při jednání na…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2424

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte