28_interrupce_jaros
Autor: Milan Jaroš

Občanky Evropské unie mají možnost v Česku legálně podstoupit potrat, a to i v případě, že by se do země vydaly pouze za tímto účelem. Ve čtvrtek toto stanovisko uvedlo ministerstvo zdravotnictví, popřelo tím předchozí výklad zákona ministra Jana Blatného (za ANO), který v dopise pirátskému poslanci Františku Kopřivovi loni v listopadu sdělil, že zdravotníkům, kteří by zákrok Polkám provedli, hrozí vězení. Respekt na to upozornil již minulý týden, ministerstvo potom tento výklad ve čtvrtek popřelo a za nedopatření se omluvilo. Podle rezortu tak nadále platí stanovisko z roku 2016, podle kterého zákaz neplatí pro cizinky s povolením pobytu podle některé z mezistátních dohod, a takovou dohodou je i smlouva o fungování EU.

Nový místopředseda Nejvyššího soudu

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval nového místopředsedu Nejvyššího soudu Petra Šuka, podle návrhu předsedy soudu Petra Angyalossyho. Ten jej prý do funkce navrhl pro jeho odborné a lidské předpoklady. Nahradí Romana Fialu, jemuž na konci loňského roku vypršelo funkční období. Šuk mimo jiné plánuje revizi rozvrhu civilního kolegia a chce, aby rozdělení jeho agend a celková činnost „reflektovaly současné civilní právo“. Nejvyšší soud pak vidí jako konzervativní složku veřejné moci a domnívá se, že by neměl být „továrnou na rozsudky“.

Bolt jen s oprávněním taxislužby

Pro estonskou společnost Bolt již po Praze nesmí jezdit řidiči bez oprávnění řidiče taxislužby, jejichž vozidlo není zapsané…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte