Jako bychom závodili ve slalomu, ignorovali branky a v cíli pak chtěli medaili za to, jak rychle jsme svah sjeli, zhodnotila nedávno pro časopis The New Yorker jedna ruská expertka vznik proticovidové vakcíny Sputnik V. Vakcínou se totiž začalo očkovat dříve, než byla řádně otestována, a ruský režim se kvůli tomu mohl chlubit, že v závodě o vakcinační látku byl v cíli první. Ostatně už sám název má evokovat převahu pokročilého Ruska nad Západem a připomínat vítězství z roku 1957, kdy v souboji o „dobývání kosmu“ začala na oběžné dráze pípat jako první ruská družice.

Současný Sputnik vznikl v civilním ústavu v Moskvě, který se netěší nijak oslnivé pověsti, jde ale o normální vědecké pracoviště. Vydal se podobnou cestou jako vědci v Oxfordu, kteří ve spolupráci s firmou AstraZeneca vyvinuli vakcínu, jíž se teď v Evropě začne očkovat. Přidal však jeden zajímavý nápad a podle výsledků třetího kola klinických zkoušek, zveřejněných nedávno v lékařském časopise Lancet, chrání Sputnik před covidem z 92 procent, což by byl lepší výsledek než u jeho oxfordského protějšku.

Přesto je namístě opatrnost. Výsledky jsou předběžné, klinické testy ještě neskončily. Jenže Česko čekat nechce – jednou z věcí, jíž komunisté podmiňují svoji další podporu vládě, je právě nasazení Sputniku po vzoru Maďarska, tedy bez souhlasu Evropské lékové agentury (EMA). Právě ta ale může zodpovědně posoudit, zda je vakcína opravdu účinná a bezpečná.

Rusko evropskou agenturu o souhlas zatím nepožádalo,…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 941

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte